Individualan i profesionalan pristup svakom pacijentu je nas moto! Posvećeno,stručno i kvalitetno!
Ukoliko perete zube bar dva puta dnevno pastom sa fluorom i čistite interdentalne prostore bar jedanput dnevno, samo nastavite svoju dobru naviku! Ukoliko ne, nema boljeg momenta da počnete, jer su loše navike u toku trudnoće dokazano povezane sa prijevremenim porođajem, intrauterinim zastojem u rastu ploda, gestacijskim dijabetesom i preeklampsijom. Razgovarajte sa stomatologom o svojim navikama i da li su vam potrebne bilo kakve promjene!
U trudnoći se razvijaju brojne promjene kako u Vašem tijelu i osjećanjima, tako i u Vašim ustima. Gotovo svaka druga trudnica ima gingivitis, blagi oblik bolesti gingiva, obično između drugog i osmog mjeseca trudnoće. Sve promjene se obično povlače nakon porođaja. Hormoni utiču na desni da postanu osjetljivije, često su crvene, bolne i krvare. Perite zube dva puta dnevno u trajanju od dva minuta, čistite interdentalne prostore bar jednom dnevno i razgovarajte sa svojim stomatologom da li možete još nešto preduzeti da Vaše desni ostanu u dobrom stanju!
Ne, to je samo mit. Izgubiti zub se ne smatra dijelom trudnoće, i ukoliko se desi, vjerovatno ste već i prije trudnoće imali problem. Međutim, možete imati osjećaj kao da su vam zubi malo rasklimani. Prema podacima Klinike Mejo, progesteron i estrogen mogu dovesti do razmekšanja periodontalnih vlakana koja učvšćuju zube, čak i ako nemate probleme sa desnima! Uobičajeno, ovaj problem nestaje nakon trudnoće, ali porazgovarajte sa svojim stomatologom ukoliko imate osjećaj da su Vam se zubi rasklimali.
Nažalost, mučnine i povraćanje se mogu javiti u bilo kom dijelu dana, a najčešći su na samom početku trudnoće. U povraćenom sadržaju ima želudačne kiseline koja može oštetiti Vaše zube, tako da pranje zuba nakon povraćanja može spriječiti nastanak oštećenja. Umesto pranja zuba (ukoliko niste u prilici), možete promućkati usta tečnošću. Za to možete koristiti čistu vodu, već pripremljene tečnosti za ispiranje usta ili rastopiti u čaši vode 1 kašičicu sode bikarbone. Isperite zube, pa ih svakako operite za najdalje 30 minuta!
Da! Zapravo, Vaš stomatolog Vam može preporučiti dodatne mjere higijene u toku trudnoće, kako biste spriječili pojavu gingivitisa. Ukoliko je od poslednje posjete stomatologu prošlo više od 6 mjeseci ili ukoliko ste primjetili neku promjenu u ustima, zakažite termin kod svog stomatologa. Obavezno naglasite stomatologu da ste turdni i da li uzimate neke lijekove u trudnoći (ili nevezano za trudnoću), te mu prenestite svaki savjet koji Vam je eventualno dao vas doktor.
U trudnoći, kada vam puno toga može izazvati gadljivost, razmislite šta biste mogli da promijenite kako biste se riješili gadljivosti u toku pranja zuba! Promjena ukusa paste za zube, upotreba četkice za zube sa manjom glavom ili promjena perioda dana kada perete zube će možda biti od koristi! Najvažnije je da se zadrže dobre navike oralne higijene, jer je trudnoća rizičan period za razvoj karijesa zbog mučnine i povraćanja koji su u ovom periodu česti!
Zubi Vaše bebe se razvijaju između trećeg i šestog mjeseca trudnoće, i zdrava ishrana može doprinijeti njihovom adekvatnom formiranju. Uzimajte različite nutritijente – vitamine A, C i D, proteine, kalcijum i fosfor. Uzimajte suplemente sa folnom kiselinom i konzumirajte što više namirnica bogatih folatima. Neki lijekovi mogu oštetiti intrauterinu denticiju, te nikako nemojte uzimati nikakvu terapiju bez konsultacije sa ljekarom.
Da! Anestetici koji se koriste u stomatologiji djeluju lokalno i potpuno su bezbjedni za upotrebu u toku trudnoće i dojenja!
ACOG (Američko udruženje ginekologa i opstetričara) smatra da su liječenje i popravke zuba sigurne i važno ih je obaviti u toku trudnoće, kako bi se spriječilo eventualno širenje infekcije. U trećem trimestru je nekonforno sedeti u stomatološkoj stolici, pa je najbolje, kad god je to moguće, stomatološke intervencije obaviti u toku drugog trimestra. Kozmetske procedure, poput bijeljenja zuba, trebalo bi odložiti za period nakon porođaja. Ukoliko je potrebna hitna intervencija, sa svojim stomatologom napravite najbolji mogući plan terapije, vodeći računa o Vama i Vašem plodu.